Steroidogeneza

Steroidogeneza to proces biosyntezy steroidów, związanych z różnymi funkcjami biologicznymi w organizmie i składających się z czterech połączonych pierścieni węglowych. Proces ten zachodzi głównie w komórkach endokrynnych, takich jak komórki kory nadnerczy oraz komórki Leydiga w jądrach. W tych ostatnich, oprócz produkcji androgenów, został zaobserwowany również autokrynny wpływ hormonu insulinopodobnego peptydu 3 (INSL3) na steroidogenezę, który stymuluje sekrecję testosteronu poprzez aktywację ścieżki cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP). Komórki ziarniste pęcherzyków jajnikowych oraz łożysko również przyczyniają się do biosyntezy steroidów, a mniejszy udział w tym procesie mają komórki wątroby, skóry i tkanki tłuszczowej.

Podczas steroidogenezy cholesterol jest przekształcany w pregnenolon, kluczowy prekursor dla dalszej syntezy wszystkich hormonów steroidowych, w tym glikokortykoidów, mineralokortykoidów, androgenów i estrogenów. Szlak syntezy hormonów jest regulowany przez enzymy steroidogenne, takie jak cytochromy P450 i hydroksylazy, lokalizowane w siateczce śródplazmatycznej i mitochondriach.

Steroidogeneza jest ściśle kontrolowana przez układ podwzgórzowo-przysadkowy, przy użyciu hormonów takich jak hormon adrenokortykotropowy (ACTH), hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FSH), a jej nieprawidłowości mogą prowadzić do różnych chorób, włączając w to zespoły nadnerczowe i niepłodność

Poprzedni
SHBG
Następny
Androgeny
NAJNOWSZE PUBLIKACJE