Prolaktyna (PRL) jest hormonem peptydowym produkowanym i wydzielanym przez komórki laktotropowe przedniego płata przysadki mózgowej. Jest syntetyzowana w postaci preprolaktyny, która ulega obróbce do formy prohormonu prolaktyny. Następnie jest pakowana w ziarnistości wydzielnicze i magazynowana w komórkach laktotropowych. Sekrecja prolaktyny do krwiobiegu jest regulowana głównie przez czynnik hamujący prolaktynę (PIH), czyli przez prolaktostatynę, znaną szerzej jako dopamina.
Prolaktyna odgrywa kluczową rolę w laktacji, pobudzając wzrost gruczołu sutkowego w czasie ciąży oraz produkcję i wydzielanie mleka po porodzie. Stymuluje także czynności związane z reprodukcją, wpływając na funkcjonowanie jajników i jąder. U mężczyzn prolaktyna może pośrednio wspomagać wiązanie dihydrotestosteronu (DHT) z receptorem androgenowym. Ponadto bierze udział w regulacji metabolizmu, gospodarki wodno-elektrolitowej, odpowiedzi immunologicznej i zachowania.
Nieprawidłowe stężenie prolaktyny w surowicy krwi może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu rozrodczego i innych procesów metabolicznych. Nadmierny poziom tego hormonu powoduje hiperprolaktynemia, natomiast niedobór – hipoprolaktynemia.
Przeczytaj także: