Inhibitory aromatazy

Inhibitory aromatazy to grupa leków hamujących aktywność enzymu aromatazy, odpowiedzialnego za konwersję androgenów do estrogenów. Dokładniej, wiążą się one z centrum aktywnym tego enzymu, uniemożliwiając mu katalizowanie reakcji przekształcania androstendionu oraz testosteronu w estron i estradiol. W mechanizmie sprzężenia zwrotnego ujemnego zahamowanie produkcji estrogenów prowadzi do zwiększenia stężenia hormonów płciowych męskich.

Zastosowanie

Podstawowym i najlepiej zbadanym zastosowaniem medycznym inhibitorów aromatazy jest terapia hormonalna kobiet z hormoneozależnym rakiem piersi. Leki te są stosowane zarówno w ramach leczenia adjuwantowego po zabiegach operacyjnych, jak i podawane samodzielnie w zaawansowanym stadium choroby w celu spowolnienia progresji nowotworu. Przykładowo, przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie inhibitorów aromatazy znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi oraz poprawia rokowania pacjentek.

Ponadto inhibitory aromatazy znajdują zastosowanie w terapii ginekomastii u mężczyzn oraz w kontrolowaniu objawów menopauzy u kobiet. Testuje się również ich działanie w leczeniu endometriozy.

Jak inhibitory aromatazy hamują wytwarzanie estrogenów?

Inhibitory aromatazy wiążą się z enzymem aromatazę, kompetycyjnie i w zależności od typu inhibitora odwracalnie lub nieodwracalnie, zaburzając proces biosyntezy estrogenów, co prowadzi do obniżenia poziomu estrogenów w organizmie, przy czym stopień obniżenia zależy od konkretnego leku i dawki.

Dzieje się tak zarówno w zdrowych, jak i zmienionych nowotworowo komórkach. Nie bez znaczenia jest fakt, że inhibitory te, charakteryzuje wysoki stopień swoistości w stosunku do aromatazy, przy braku powinowactwa do innych układów enzymatycznych. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Poprzedni
Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG)
Następny
INSL3
NAJNOWSZE PUBLIKACJE