Funkcje seksualne

Funkcje seksualne to zespół reakcji i procesów zachodzących w organizmie ludzkim, związanych z odczuwaniem popędu seksualnego oraz osiąganiem satysfakcji i przyjemności seksualnej.

Do głównych funkcji seksualnych zaliczamy:

  • Pożądanie płciowe (libido) – wyzwalającą chęć podjęcia aktywności seksualnej. Związana jest z wydzielaniem hormonów płciowych i neurotransmitorów wpływających na popęd. Ponadto, na libido wpływ mają także czynniki psychologiczne, emocjonalne oraz społeczne, które współdziałają z czynnikami biologicznymi, kształtując poziom pożądania seksualnego.
  • Pobudzenie seksualne- obejmuje zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie pod wpływem bodźców seksualnych, prowadzące do stanu podniecenia. U kobiet główną rolę odgrywa nawilżenie pochwy, u mężczyzn – erekcja prącia. Proces ten obejmuje również inne fizjologiczne zmiany, takie jak przyspieszenie bicia serca, pogłębienie oddechu i uczucie ciepła.
  • Zdolność do osiągnięcia orgazmu – związaną z odczuwaniem rozkoszy seksualnej i osiągnięciem szczytowania podniecenia seksualnego (orgazmu), charakteryzującego się skurczami mięśni miednicy, silnym odczuwaniem przyjemności i zazwyczaj ejakulacją u mężczyzn (rzadziej u kobiet). Doświadczenie orgazmu może znacząco różnić się między poszczególnymi osobami, w tym intensywność odczuwanej przyjemności oraz zdolność do doświadczania wielokrotnych orgazmów, zwłaszcza u kobiet.
  • Zdolność do rozrodu – biologiczna rola popędu seksualnego ma zapewnić reprodukcję, czyli przekazanie materiału genetycznego i zajście w ciążę.

Funkcje seksualne mają kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka. Zaburzenia seksualne mogą być przyczyną poważnych chorób, a także prowadzić do poczucia frustracji, problemów w związkach, problemów z samooceną i innego rodzaju trudności emocjonalnych lub psychologicznych.

Poprzedni
Męski układ rozrodczy
Następny
Moje konto
NAJNOWSZE PUBLIKACJE