Estradiol (E2)

Estradiol jest żeńskim hormonem płciowym należącym do grupy estrogenów. Jest wytwarzany głównie w jajnikach u kobiet, ale także w niewielkich ilościach w jądrach u mężczyzn, a ponadto w korze nadnerczy i przez tkankę tłuszczową u obu płci. Lokalnie, estradiol jest również produkowany w wielu tkankach, w tym w mózgu, gdzie pełni funkcje autokrynne i parakrynne, wpływając na neuroplastyczność oraz inne procesy neurobiologiczne. Estradiol odgrywa kluczową rolę zarówno w rozwoju cech płciowych, jak i w regulacji cyklu menstruacyjnego u kobiet oraz ma działanie neuroprotekcyjne.

U kobiet, estradiol jest odpowiedzialny za rozwój pierwszo- i drugorzędowych cech płciowych w okresie dojrzewania. Stymuluje wzrost piersi, rozwój tkanki tłuszczowej w biodrach, udach i pośladkach oraz wzrost owłosienia łonowego i pach. Ponadto kontroluje cykl menstruacyjny poprzez wpływ na jajeczkowanie, zmiany w endometrium (błona śluzowa macicy) w trakcie cyklu oraz temperaturę ciała. Wyższy poziom estradiolu powoduje uwolnienie komórki jajowej (owulacja), natomiast jego spadek prowadzi do menstruacji.

U mężczyzn, estradiol pełni funkcje autokrynne i parakrynne w mózgu, wpływając na neuroplastyczność oraz neuroprotekcję. W niższych ilościach niż u kobiet w wieku rozrodczym, ma on również znaczenie dla dojrzewania, procesów kostnych i rozwoju cech płciowych. Zbyt wysoki poziom estradiolu może prowadzić u mężczyzn do zaburzeń płodności, ginekomastii (powiększenia gruczołów piersiowych) oraz obniżenia popędu płciowego.

Poprzedni
Glukoza
Następny
Choroby autoimmunologiczne
NAJNOWSZE PUBLIKACJE