Aromataza jest enzymem z grupy cytochromu P450 odpowiedzialnym za konwersję androgenów – głównie testosteronu i androstendionu – do estrogenów – estradiolu i estronu. Jest kluczowym elementem w biosyntezie estrogenów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
U obu płci zachodzi przekształcanie pierścienia A w cząsteczce androgenów do pierścienia aromatycznego obecnego w estrogenach. Miejscem aktywności aromatazy są głównie komórki tkanki tłuszczowej, ale także gonady, nadnercza czy mózg.
Rola aromatazy
U kobiet aktywność aromatazy jest niezbędna do prawidłowego rozwoju cech płciowych w okresie dojrzewania oraz późniejszego prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Wpływa na cykliczność jajeczkowania, przebieg ciąży i laktacji.
U mężczyzn konwersja niewielkich ilości testosteronu do estradiolu w tkankach obwodowych jest konieczna m.in. dla prawidłowej mineralizacji kośćca, gospodarki wapniowo-fosforanowej, funkcji seksualnych czy neuroprzekaźnictwa.
Zaburzenia związane z nieprawidłową aktywnością aromatazy
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zbyt wysoka ekspresja aromatazy obserwowana w nowotworach hormonozależnych prowadzi do nadmiernej produkcji estrogenów stymulujących namnażanie się komórek rakowych.
Z kolei wrodzony niedobór aromatazy manifestuje się u dziewczynek brakiem typowych cech płciowych, a u chłopców może powodować zahamowanie wzrostu, osteoporozę czy zwiększoną śmiertelność z powodu miażdżycy.
Zobacz także: Inhibitory aromatazy