Aldosteron

Aldosteron jest jednym z mineralokortykosteroidów – hormonów steroidowych produkowanych w warstwie kłębkowatej kory nadnerczy. Jego główną rolą jest regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej oraz równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Dokonuje tego poprzez zwiększanie reabsorpcji sodu oraz wydzielanie potasu w kanalikach nerkowych.

Sekrecja aldosteronu i jej regulacja

Sekrecja aldosteronu jest stymulowana przez układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA). Do jej zwiększenia dochodzi w odpowiedzi na:

  • zmniejszenie objętości krwi krążącej
  • obniżenie ciśnienia tętniczego
  • wzrost stężenia potasu we krwi

Kiedy receptory baroreceptorowe w tętniczkach nerkowych wykryją spadek ciśnienia tętniczego, komórki aparatu przykłębkowego zaczynają wydzielać reninę. Prowadzi to do uwalniania kolejnych substancji, w tym angiotensyny II, która bezpośrednio stymuluje komórki kory nadnerczy do produkcji i uwalniania aldosteronu.

Działanie aldosteronu na nerki

Aldosteron, wiążąc się z receptorami mineralokortykoidowymi w komórkach nabłonka kanalików nerkowych, zwiększa aktywność białek transportujących sód, potas i inne jony. Skutkuje to zatrzymywaniem sodu i wody oraz wydalaniem nadmiaru potasu z moczem. Dzięki temu aldosteron reguluje objętość płynów ustrojowych, ciśnienie tętnicze oraz równowagę elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu.

Nieprawidłowa sekrecja aldosteronu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej oraz ciśnienia tętniczego. Nadmiar aldosteronu może powodować nadciśnienie tętnicze i obrzęki. Jego niedobór zaburza wydalanie potasu i obniża ciśnienie krwi. Badanie stężenia aldosteronu ma więc duże znaczenie diagnostyczne.

Przeczytaj także: Kortykosteroidy

Poprzedni
Funkcje poznawcze
Następny
Antyoksydanty
NAJNOWSZE PUBLIKACJE