Adrenalina

Adrenalina (epinefryna) to hormon i neuroprzekaźnik należący do katecholamin, wydzielany przez rdzeń nadnerczy w odpowiedzi na stres. Pełni funkcję hormonu dokrewnego, krążąc we krwi i docierając do receptorów w całym ciele, jak również neuroprzekaźnika, działając lokalnie w układzie nerwowym.

Chemicznie adrenalina jest katecholem i aminą. Jej pełna nazwa chemiczna to (R)-4-(1-hydroksy-2-(metyloamino)etylo)benzen-1,2-diol.

Podstawową rolą adrenaliny jest przygotowanie organizmu do reakcji „walcz lub uciekaj” w sytuacjach stresowych. Wywołuje ona szereg skutków fizjologicznych, takich jak zwiększenie tętna i ciśnienia krwi, rozszerzenie oskrzeli, rozkurcz naczyń krwionośnych w mięśniach szkieletowych i skórze czy mobilizacja zapasów energii. Wszystkie te efekty mają umożliwić organizmowi lepszą reakcję w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.

Adrenalina wydzielana jest głównie przez rdzeń nadnerczy, ale również w znacznie mniejszych ilościach lokalnie w niektórych obszarach mózgu. Jej uwalnianie regulowane jest przez układ współczulny. Nadmierna ilość adrenaliny może prowadzić m.in. do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego czy stanów lękowych.

Poprzedni
Acetylocholina
Następny
Receptor androgenowy
NAJNOWSZE PUBLIKACJE