Andropauza – W jakim wieku spada popęd seksualny u mężczyzn?

Następny Artykuł
Co wpływa na płodność u mężczyzn? Przyczyny niepłodności
Poprzedni Artykuł
Kiedy pojawią się pierwsze efekty po testosteronie?
Zdrowie reprodukcyjne
Brak komentarzy
andropauzafunkcje seksualnelibidotestosteronzaburzenia hormonalne
W jakim wieku spada libido u mężczyzn i jakie są objawy andropauzy

Andropauza to naturalny etap w życiu każdego mężczyzny, jednak wiąże się z licznymi problemami natury fizjologicznej i psychologicznej. Jednym z kluczowych objawów tego zjawiska jest spadek libido oraz problemy ze wzwodem. Przekwitanie męskie jest odpowiednikiem żeńskiej menopauzy. 

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu – czym jest andropauza, jak wpływa na życie erotyczne oraz w jakim wieku mężczyźni zaczynają odczuwać tego typu problemy. 

Co to jest andropauza i jakie są jej objawy?

Jak wygląda andropauza u mężczyzn

Andropauza, inaczej nazywana klimakterium męskim lub androgenezą, to stopniowe obniżanie się poziomu testosteronu u mężczyzn wraz z wiekiem. Jest to naturalny proces, związany ze starzeniem się organizmu i zmniejszoną zdolnością jąder do produkcji męskiego hormonu płciowego. Spadek testosteronu prowadzi do szeregu zmian fizjologicznych i psychologicznych. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów andropauzy u mężczyzn, wymienia się:

  • Spadek libido i zaburzenia erekcji
  • Uczucie permanentnego zmęczenia
  • Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
  • Zaburzenia nastroju, stany depresyjne
  • Ubytek masy mięśniowej przy jednoczesnym przyroście tkanki tłuszczowej

Spadek libido jako początek andropauzy

Osłabienie libido i erekcji a andropauza

Jednym z kluczowych problemów związanych z andropauzą jest pogorszenie jakości życia seksualnego. Spadek libido prowadzi do zmniejszenia potrzeb seksualnych i rzadszych kontaktów erotycznych z partnerką. Wraz z wiekiem wydłuża się również czas potrzebny do osiągnięcia pełnego wzwodu, który dodatkowo może być słabszy i krócej się utrzymywać.

Słabnący popęd seksualny jest często jednym z pierwszych sygnałów nadchodzącej andropauzy u mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ zarówno libido, jak i zdolność do erekcji są niezwykle wrażliwe nawet na niewielki spadek poziomu testosteronu. Gdy ten ważny hormon zaczyna maleć, jako pierwsze dają o sobie znać właśnie problemy ze sfery intymnej.

Inne typowe objawy andropauzy, takie jak objawy depresyjne, pojawiają się przy większym niedoborze testosteronu. Dlatego słabnące libido powinno być dla ciebie sygnałem, iż warto byłoby się przyjrzeć swojej gospodarce hormonalnej.

Jeśli zauważysz u siebie tego typu problemy, koniecznie udaj się do specjalisty. Warto również wypełnić krótki kwestionariusz ADAM, który pomoże ocenić nasilenie objawów niedoboru testosteronu. Badania krwi w kolejnym etapie dokładnie określą poziom tego hormonu i pozwolą stwierdzić, czy rzeczywiście zmagasz się z obniżonym jego stężeniem.

W jakim wieku spada libido u mężczyzn?

W jakim wieku spada popęd seksualny u mężczyzn

Średnio okres andropauzy przypada na 50-55 rok życia. To właśnie między piątą a szóstą dekadą zaczynają pojawiać się wyraźne symptomy tego zjawiska i nawet 12% mężczyzn w tym przedziale wiekowym może cierpieć na niedobory testosteronu. Należy jednak pamiętać, iż spadek męskiego hormonu zaczyna postępować w okolicach 30-40 roku życia, odejmując nam średnio 1% rocznie testosteronu. Dlatego pierwsze sygnały andropauzy w postaci na przykład lekko obniżonego libido, problemów z erekcją czy przybycia brzuszka mogą pojawić się znacznie wcześniej. Średnio u mężczyzn w wieku 40-45 lat obserwuje się już wyraźne zmiany funkcji seksualnych związane ze spadkiem testosteronu.

Nie oznacza to jednak, że u każdego, proces ten przebiega dokładnie w tym samym schemacie. Zarówno początek, jak i nasilenie objawów jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników., takich jak styl życia, genetyka czy stan zdrowia.

Andropauza a terapia testosteronem

Czy terapia testosteronem jest lekiem na andropauzę

Jedną z metod leczenia objawów andropauzy jest terapia zastępcza testosteronem. Polega ona na uzupełnianiu niedoborów tego hormonu poprzez podawanie go w postaci żeli, plastrów czy iniekcji. Hormonalna terapia może złagodzić dolegliwości związane z niedoborem testosteronu, w tym poprawić libido, zwiększyć masę i siłę mięśni, poprawić gęstość kości, oraz zapobiec wystąpieniu chorób serca, oraz cukrzycy typu 2.

Choć stężenie testosteronu u mężczyzn w wieku 40 lat nie musi być skrajnie zaniżone, to mimo wszystko, wielu z nich decyduje się na terapię w celu poprawy jakości życia i witalności, co pozytywnie przekłada się nie tylko na życie prywatne, ale i zawodowe. 

Oczywiście decyzja o rozpoczęciu substytucji testosteronem powinna być przemyślana, gdyż jak każda forma leczenia – nie jest wolna od skutków ubocznych. Ponadto powinna być prowadzona pod okiem specjalisty.

Wpływ diety i aktywności fizycznej na testosteron

Wpływ stylu życia na objawy niedoboru testosteronu

Odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia fizyczne mogą złagodzić objawy andropauzy i przesunąć spadek testosteronu o kilka ładnych lat, co przełoży się na dłuższą satysfakcję z życia seksualnego.

Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D3, cynk, odpowiednia ilość białka, warzywa i owoce wpływają pozytywnie na poziom testosteronu. Zaleca się również ograniczenie tłuszczów nasyconych i trans, a także wysokoprzetworzonej żywności.

Aktywność fizyczna również może znacznie pomóc w optymalizacji męskiej gospodarki hormonalnej, a jej wdrożenie z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie i większą sprawność seksualną. Im więcej ruchu, tym lepiej, jednak nawet 20-30 minut spaceru dziennie może przynieść pozytywne efekty.

Warto również zadbać o redukcję stresu, na przykład poprzez ćwiczenia oddechowe, jogę, masaż. Należy jednak pamiętać, iż używki, takie jak alkohol czy papierosy wpływają negatywnie zarówno na poziom testosteronu, jak i na funkcje seksualne, dlatego warto ich unikać.

Podsumowanie

Andropauza to naturalny proces obniżania się poziomu testosteronu u mężczyzn. Choć zwykle zaczyna się wyraźnie objawiać między 50 a 55 rokiem życia, to już wcześniej może powodować problemy ze sprawnością seksualną. Spadek libido i zaburzenia wzwodu to zazwyczaj pierwsze objawy andropauzy mające często duży wpływ na zdrowie psychiczne.

Zamiast obawiać się tego nieuniknionego procesu, warto świadomie przygotować się na zmiany, które ze sobą niesie i w porę zareagować. Dzięki odpowiednim metodom leczenia, zmianom w stylu życia można złagodzić te dolegliwości, oraz cieszyć się udanym życiem seksualnym przez długie lata.

Andropauza: Pytania i odpowiedzi

W jakim wieku zaczyna spadać testosteron u mężczyzn

W jakim wieku zaczyna się andropauza?

Regularny spadek testosteronu u mężczyzn zaczyna się około 30-40 roku życia. Wyraźne objawy andropauzy pojawiają się zwykle między 50 a 55 rokiem życia.

Jakie są typowe objawy andropauzy?

Do objawów andropauzy należą zmniejszone zainteresowanie seksem, problemy z erekcją, zmęczenie, irytacja, problemy z koncentracją, przyrost tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zaniku masy mięśniowej.

Czy andropauza oznacza koniec życia seksualnego?

Andropauza nie musi oznaczać końca życia seksualnego, choć może je utrudniać. Utrzymując zdrowy styl życia, bądź decydując się na terapią testosteronem, można z powrotem cieszyć się seksem.

Jakie badania należy wykonać w przypadku andropauzy?

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy w pierwszej kolejności zbadać stężenie testosteronu całkowitego, SHBG, oraz hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego (FSH). 

Czy andropauza jest niebezpieczna?

Andropauza sama w sobie nie jest niebezpieczna, jednakże skrajny niedobór testosteronu może zwiększać ryzyko chorób serca, cukrzycy, osteoporozy, nowotworów prostaty i demencji.

Jak rozmawiać z partnerem o problemach seksualnych związanych z andropauzą?

Należy okazywać wsparcie i zrozumienie, szukać nowych form intymności, motywować do konsultacji lekarskiej i zdrowego trybu życia, zachować dyskrecję i cierpliwość.

Czy andropauza jest dziedziczna?

Bezpośrednie dziedziczenie nie zostało potwierdzone, ale skłonność do niższego poziomu testosteronu może mieć podłoże genetyczne.

Czy objawy andropauzy można odwrócić?

Choć same procesy starzenia są nieodwracalne, to odpowiednie leczenie i zdrowy styl życia pozwalają zredukować objawy andropauzy, oraz opóźnić jej wystąpienie.

Następny Artykuł
Co wpływa na płodność u mężczyzn? Przyczyny niepłodności
Poprzedni Artykuł
Kiedy pojawią się pierwsze efekty po testosteronie?

UDOSTĘPNIJ POST

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Nowości

Polecane produkty