Wazopresyna, znana również jako hormon antydiuretyczny (ADH ) lub argininowazopresyna (AVP), jest peptydowym hormonem wytwarzanym przez neurony jąder nadskrzyżowaniowych i przykomorowych w podwzgórzu. Hormon ten jest następnie transportowany do tylnego płatka przysadki mózgowej, gdzie jest magazynowany i uwalniany do krwiobiegu. Jego podstawową rolą jest regulowanie gospodarki wodnej organizmu poprzez kontrolę funkcji wydalniczej nerek, gdzie wazopresyna zwiększa reabsorpcję wody w cewkach nerkowych, zwiększając zagęszczenie moczu, co zapobiega odwodnieniu.
Ponadto wazopresyna oddziałuje na naczynia krwionośne, powodując ich skurcz, co prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Hormon ten ma również wpływ na mechanizmy nerwowe, które regulują zachowania społeczne i seksualne, chociaż jego rola w tych procesach jest skomplikowana i stanowi przedmiot licznych badań. Wazopresyna uczestniczy również w procesach pamięciowych, takich jak uczenie się i zapamiętywanie.
Budowa
Wazopresyna jest hormonem peptydowym składającym się z 9 aminokwasów. Wydzielana jest w postaci prohormonu, który następnie ulega cięciu enzymatycznemu, dając aktywną postać biologiczną hormonu.