Adenozynotrifosforan (ATP)

ATP (adenozynotrifosforan) jest organicznym związkiem chemicznym będącym nośnikiem energii w komórkach. Jego pełna nazwa chemiczna to adenozyno-5′-trifosforan. Składa się z adeniny (zasady azotowej), rybozy (cukru pięciowęglowego) oraz trzech grup fosforanowych.

Grupa fosforanowa składa się z jednego atomu fosforu oraz czterech atomów tlenu. W cząsteczce ATP występują trzy takie grupy, stąd nazwa trifosforan. ATP zawiera wiązania wysokoenergetyczne między kolejnymi atomami fosforu, które mogą zostać przerwane, uwalniając znaczną ilość energii.

ATP pełni kluczową rolę w metabolizmie jako bezpośrednie źródło energii do napędzania reakcji chemicznych w komórce. Uczestniczy między innymi w skurczu mięśni, transporcie energii przez błony, syntezie białek czy przekazywaniu sygnałów w neuronach. ATP jest odnawialne, gdyż może być syntetyzowany z ADP i fosforanu nieorganicznego w procesach oddychania komórkowego lub fermentacji. Dzięki niemu energia uwalniana w szlakach katabolicznych może być magazynowana w postaci wiązań fosforanowych, a następnie transportowana do miejsc wymagających dostarczenia energii.

Poprzedni
Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF)
Następny
Adenozyno-5′-difosforan (ADP)
NAJNOWSZE PUBLIKACJE