Suplementacja na sen – 11 suplementów na lepszą jakość snu

Następny Artykuł
Ashwagandha: Co to jest, jak działa i jakie właściwości ma to zioło?
Poprzedni Artykuł
Suplementy na pamięć, koncentrację i inne funkcje kognitywne
Suplementacja i dieta
Brak komentarzy
sensuplementacjazdrowie
słoik z suplementami w tle księżyca, gwiazd i nocnego nieba - Sugerując suplementację wspierającą zasypianie

Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niestety wiele osób regularnie zmaga się z bezsennością lub niską jakością snu, co negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. W takich przypadkach, oprócz higieny, diety i aktywności fizycznej, warto rozważyć wsparcie w postaci suplementów.

Poniższy artykuł omawia 11 najskuteczniejszych suplementów, które w naturalny sposób poprawiają jakość snu, ułatwiają zasypianie i zapewniają głęboki wypoczynek regenerujący siły witalne organizmu.

Suplementy na lepszą jakość i głębokość snu

Słoik zawiera etykietę z napisem "melatonina" a obok niego żółte tabletki wspierające sen

Aby poprawić jakość i głębokość snu, warto sięgnąć po specjalnie skomponowane suplementy diety. Zawarte w nich naturalne składniki aktywne wzmacniają fizjologiczne mechanizmy regulujące sen, co przekłada się na szybsze zasypianie, mniej przebudzeń w nocy oraz osiąganie fazy regeneracyjnego snu głębokiego. Poniżej znajdują się najskuteczniejsze suplementy wspierające zdrowy sen.

Melatonina czyli naturalny hormon snu

Melatonina pełni kluczową rolę w regulacji cyklu nocnego i odpowiada za wywoływanie poczucie senności. Jej suplementacja utrzymuje naturalne rytmy snu, co wspomaga zasypianie oraz przedłuża fazę regeneracyjnego snu.

Skuteczność melatoniny w poprawianiu snu jest potwierdzona badaniami naukowymi. Suplement ten jest uznawany za bezpieczny i z reguły nie wywołuje efektów ubocznych. Stosowany jest szczególnie w przypadku tzw. „Jet Lag” wywołanego przemęczeniem po podróży oraz zaburzeń zasypiania w nocy.

Zalecane dawkowanie melatoniny to ok. 0.5-5 mg na noc, przyjmowane na 1-2 godziny przed snem. Należy rozpocząć od najniższej dawki i stopniowo zwiększać aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Mimo iż jest to suplement ogólnie dostępny, przed zastosowaniem zaleca się poradę lekarza.

Magnez reguluje cykl snu i czuwanie

Magnez jest niezbędnym minerałem, który pomaga organizmowi prawidłowo funkcjonować. Jego odpowiedni poziom wspiera m.in. lepszą jakość snu poprzez usprawnienie funkcji regulacyjnych mózgu związanych z cyklem nocno-dziennym. Magnez rozluźnia mięśnie, działa uspokajająco i wyciszająco, dzięki czemu ułatwia zasypianie oraz redukuje ilość przebudzeń w nocy.

Badania wskazują, że suplementacja magnezem skraca czas potrzebny na zaśnięcie, wydłuża łączny czas snu, poprawia jego efektywność oraz zwiększa ilość fazy snu wolnofalowego. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości tego pierwiastka pomaga również radzić sobie ze stresem, który może negatywnie wpływać na jakość snu.

Zalecana dzienna dawka magnezu mieści się w przedziale 350-450 mg. Suplementację powinno się rozpocząć od najmniejszej dawki, stopniowo zwiększając do momentu osiągnięcia rezultatu. Magnez występuje w postaci różnych soli i związków, najlepiej przyswajalne są cytrynian i chlorek magnezu.

Ekstrakt z kozełka lekarskiego (waleriana)

Waleriana jest popularnym ziołem stosowanym w celu poprawy snu. Zawiera kwas walerenowy i walerianowy, które wykazują działanie uspokajające, nasenne i przeciwlękowe. Pomagają one zmniejszyć napięcie nerwowe, stres i niepokój wieczorny, dzięki czemu łatwiej jest zasnąć oraz osiągnąć głębsze fazy snu.

Badania potwierdzają, że suplementacja ekstraktem z korzenia waleriany skraca czas potrzebny na zaśnięcie, poprawia jakość i głębokość snu, chroni przed nocnymi przebudzeniami oraz zwiększa ogólne poczucie wypoczęcia po przebudzeniu. Co ważne, jest to roślina bezpieczna, z niewielką ilością skutków ubocznych i bardzo rzadkimi przeciwwskazaniami.

Zwykle dawkowanie surowca z waleriany wynosi od 300 do 600 mg dziennie. Najlepiej przyjmować ok. 1-2 godzin przed snem przez co najmniej 1-2 tygodnie. Może być stosowany doraźnie lub też w ramach długoterminowej suplementacji wspierającej sen.

Szyszki chmielu – wyciąg z rośliny o działaniu ułatwiającym zasypianie

Szyszki chmielu są bogatym źródłem flawonoidów, garbników i olejków eterycznych o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Ułatwiają zasypianie, pogłębiają sen oraz redukują ilość nocnych przebudzeń. Poza tym, flawonoidy zwiększają jakość snu REM, dzięki czemu wypoczynek staje się bardziej regenerujący.

Badania wykazały, że ekstrakt ze szyszek chmielu zmniejsza poziom hormonów stresu (kortyzolu), stopniowo obniża ciśnienie krwi, uspokaja ciało i umysł, co ułatwia zasypianie. Dodatkowo fitozwiązki z chmielu zwiększają wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za rytmy okołodobowe.

Standardowe dawki wyciągu ze szyszek chmielu w suplemencie na sen mieszczą się w przedziale 30-120 mg dziennie. Zwykle bezpieczna jest suplementacja trwająca do 12 tygodni. Wyciąg ten stosowany jest zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci wspomagająco przy kłopotach ze snem.

Pokrzywa wspiera regenerację organizmu podczas snu

Pokrzywa zwyczajna to roślina bogata w chlorofil, witaminy i minerały, które wspierają organizm w regeneracji sił witalnych podczas snu. Ma działanie uspokajające, obniża poziom hormonów stresu, dzięki czemu zmniejsza napięcia nerwowe i lęki wieczorne utrudniające zasypianie.

Badania donoszą, że rutynowa kuracja preparatami z pokrzywy poprawia jakość snu – skraca czas potrzebny do zaśnięcia, wydłuża łączny czas snu, zmniejsza ilość przebudzeń, pozwala osiągnąć głębsze fazy snu oraz zwiększa ogólne poczucie zregenerowania po przebudzeniu.

Suplementacja pokrzywą powinna wynosić od 2 do 4 gramów suszonych liści lub od 300 do 600 mg wyciągu ze sproszkowanych liści dziennie. Zaleca się 1-2-tygodniowe kuracje pokrzywą co jakiś czas, aby wzmocnić wypoczynek podczas snu. Można łączyć ją z innymi ziołami nasennymi i wspomagającymi sen.

Ekstrakt z Męczennicy (passiflora) – odpoczynek nocny

Męczennica, inaczej nazywana Passiflora to roślina o udowodnionym działaniu nasennym. Zawiera flawonoidy, m.in. apigeninę oraz alkaloidy, które łagodzą stany napięcia nerwowego, stresu i lęku. Działają one uspokajająco i rozluźniająco, przez co ułatwiają zasypianie, pogłębiają sen i zapobiegają nocnym przebudzeniom.

Badania potwierdzają, że suplementacja ekstraktem z Męczennicy poprawia efektywność i jakość snu. Skraca czas potrzebny na zaśnięcie, wydłuża łączny czas snu i zwiększa ilość regenerującej fazy snu głębokiego. Co istotne, jest to roślina bezpieczna i pozbawiona negatywnych skutków ubocznych.

Dawkowanie Męczennicy w suplementach na sen mieści się w przedziale od 100 do 300 miligramów dziennie, przyjmowane na 30 minut przed zaśnięciem. W trakcie suplementacji zaleca się nieprzerwane stosowanie przez okres 4 tygodni. Można ją łączyć z innymi ziołami wspomagającymi sen lub też stosować samodzielnie.

Ashwagandha (withania somnifera) – adaptogen łagodzący stres i niepokój

Ashwagandha zwana też „Withanią somnifera” to popularny adaptogen wykorzystywany do łagodzenia skutków stresu. Zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu), obniża ciśnienie krwi, uspokaja ciało i umysł. Dzięki temu wspomaga zasypianie osób, które zmagają się z bezsennością i częstymi przebudzeniami pochodzenia stresowego.

Badania kliniczne dowodzą, że suplementacja ashwagandhą poprawia jakość snu na 3 drogach – skraca czas potrzebny do zaśnięcia, wydłuża łączny czas i głębokość snu oraz wzmacnia poczucie zregenerowania następnego dnia. Co ważne, jest to bezpieczna roślina, którą można stosować długoterminowo.

Skuteczna dawka ashwagandhy w suplemencie wspomagającym sen waha się od 300 do 900 miligramów ekstraktu z korzenia rośliny na dzień. Stosuje się ją minimum przez 6 tygodni, najlepiej wieczorem, aby osiągnąć pełne korzyści związane z redukcją stresu i usprawnieniem snu.

L-teanina – aminokwas redukujący stres i poprawiający jakość snu

L-teanina to naturalnie występujący aminokwas, który można znaleźć m.in. w herbacie zielonej. Wykazuje udowodnione działanie zmniejszające objawy stresu i lęku poprzez stymulowanie wytwarzania fal alfa w mózgu. Dzięki temu działa rozluźniająco i uspokajająco, przez co może pomóc osobom mającym problemy z bezsennością lub niską jakością snu na tle stresowym.

Badania pokazują, że regularna suplementacja L-teaniną skraca czas zasypiania, wydłuża łączny czas snu, zmniejsza ilość przebudzeń w nocy oraz zwiększa subiektywne poczucie wypoczęcia i zrelaksowania po przebudzeniu. Typowe dawkowanie mieści się w przedziale 100-400 mg dziennie, najlepiej 1-2 godzin przed pójściem spać. L-teanina może być połączona z innymi suplementami poprawiającymi sen.

Witamina B6 – aktywator zwiększający wykorzystanie melatoniny

Witamina B6 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który ma istotny wpływ na jakość snu oraz zdolność do regeneracji organizmu w nocy. Pełni funkcję biokatalizatora, który wzmacnia przemianę melatoniny, generując uczucie senności i poprawiając głębokość snu.

Suplementacja witaminą B6 w dawkach mieszczących się w zakresie 1.3 – 1.7 miligramów dziennie usprawnia pracę układu nerwowego, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników, w tym serotoniny i melatoniny, co pomaga zasypiać oraz poprawia relaks i regenerację podczas snu.

Warto wziąć pod uwagę połączenie suplementacji witaminy B6 z melatoniną w ramach kompleksowej i naturalnej terapii na lepszy sen. Długotrwała suplementacja tej witaminy jest bezpieczna i nie wywołuje skutków ubocznych, przy standardowych zalecanych dawkach dobowych. Warto wiedzieć, iż niekiedy pod kontrolą lekarza stosuje się dawki rzędu nawet 50 mg.

Glicyna – aminokwas relaksujący mięśnie i nerwy przed snem

Glicyna jest wyjątkowym aminokwasem, który odgrywa niezwykle ważną rolę w relaksacji, łagodzeniu niepokoju oraz uspokajaniu przed snem. Jej działanie pozwala rozluźnić napięte mięśnie oraz uspokoić nadpobudliwy układ nerwowy, co ułatwia zasypianie osobom ze stresu i lęku.

Badania dowodzą, że suplementacja glicyną istotnie skraca czas potrzebny do zaśnięcia, wydłuża łączny czas snu, poprawia jego jakość i sprawia, że sen staje się głębszy oraz bardziej regenerujący. Dzięki temu po przebudzeniu odczuwa się większe zrelaksowanie i wypoczęcie.

zalecana dawka glicyny w suplementacji wspomagającej sen mieści się w przedziale 3-5 gramów dziennie.. Powinna być przyjmowana na godzinę przed snem przez minimum 2 tygodnie. Może być łączona z innymi substancjami poprawiającymi sen lub stanowić samodzielny suplement.

Melisa lekarska – roślina ułatwiająca zasypianie i pogłębiająca sen

Melisa lekarska to zioło o udowodnionym działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i zmniejszającym napięcie nerwowe. Zawiera olejek eteryczny bogaty w cytronelal i kwasy triterpenowe, które wpływają na receptory GABA, redukują stres i niepokój, ułatwiają zasypianie.

Badania potwierdzają, że suplementacja ekstraktem z melisy skraca czas potrzebny do zaśnięcia, wydłuża łączny czas snu, zmniejsza ilość nocnych przebudzeń i pozwala osiągnąć głębsze fazy snu podczas wypoczynku nocnego. Pozwala to czuć się lepiej zregenerowanym i zrelaksowanym po przebudzeniu.

Standardowe dawki ekstraktu z melisy w suplemencie wspomagającym sen wynoszą od 200 do 600 miligramów dziennie. Przyjmuje się go na godzinę przed zaśnięciem, przez co najmniej 2 do 4 tygodni. Może być łączony z innymi ziołami i składnikami wpływającymi pozytywnie na sen.

Inne naturalne metody poprawy snu

Oprócz suplementacji warto wprowadzić pewne zmiany stylu życia, które dodatkowo wzmocnią działanie substancji aktywnych i zoptymalizują jakość wypoczynku nocnego. Kluczowe są zwłaszcza: higiena snu, regularne ćwiczenia fizyczne, relaksacja przed snem, a także zbilansowana dieta i unikanie późnych posiłków.

Poza tym skuteczne mogą być także inne naturalne metody, takie jak:

  • Aromaterapia z olejkami eterycznymi o działaniu uspokajającym
  • Ziołowe napary i herbatki np. z rumianku, lawendy, mięty
  • Masaż relaksacyjny i akupresura przed snem
  • Ciepła kąpiel z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych
  • Słuchanie dźwięków natury lub muzyki relaksacyjnej
  • Odpowiednia suplementacja witaminą D w okresie jesienno-zimowym

Przyczyny problemów ze snem

Zanim sięgnie się po suplementy, należy zidentyfikować źródła problemów ze snem, aby odpowiednio dobrać skład i dawkę substancji aktywnych. Do najczęstszych przyczyn złej jakości snu należą:

  • Przewlekły stres i zaburzenia lękowe
  • Złe nawyki żywieniowe i higieny snu
  • Pracy zmianowej i zburzenia rytmów dobowych
  • Inne schorzenia np. bezdech, bóle stawów czy kręgosłupa

W niektórych przypadkach problemy ze snem mogą wymagać konsultacji specjalisty i dodatkowej diagnozy przed suplementacją.

Podsumowanie: Suplementy na lepszy sen

Śpiąca kobieta z opaską na oczach, który blokuje dopływ światła - Obok jej twarzy znajduje się napis "melatonina"

Podsumowując, odpowiednio dobrana suplementacja naturalnymi substancjami przy współistnieniu zdrowych nawyków może istotnie poprawić jakość snu. Wśród najskuteczniejszych suplementów znajdują się melatonina, magnez, waleriana, szyszki chmielu, pokrzywa, ekstrakt z Męczennicy, ashwagandha, witamina B6, glicyna oraz melisa lekarska.

Jak działają suplementy poprawiające sen?

Suplementy z substancjami aktywnymi wzmacniają fizjologiczne mechanizmy regulujące cykle snu i czuwania, co przekłada się na regenerujący odpoczynek.

Które zioła łagodzą stres i poprawiają sen?

Do uspokajających ziół zmniejszających stres i wspierających sen należą melisa, waleriana, szyszki chmielu, ashwaganda, passiflora, ziele męczennicy, lawenda, serdecznik, lubczyk ogrodowy czy dziurawiec. Mają udowodnione klinicznie działanie.

Jaki olejek eteryczny najlepiej stosować na nocne przebudzenia?

Przy przebudzeniach nocnych poleca się olejek lawendowy, geraniowy lub z drzewa sandałowego. Koją nerwy, redukują lęk i ułatwiają ponowne zaśnięcie.

Jaka aktywność fizyczna poprawia jakość snu?

Poprawę snu zapewnia umiarkowana aktywność aerobowa np. marsz, joga, pływanie. Ważne aby nie forsować się intensywnym wysiłkiem wieczorem.

Jakie zioła Chińskie stosuje się tradycyjnie na lepszy sen?

W medycynie Chińskiej na sen stosuje się ziele ostropestu, korzeń lukrecji, owoc dzikiej róży lub ziele przelotu. Naturalnie wspierają zasypianie.

Jaki minerał poza magnezem wzmacnia nerwy i poprawia sen?

Właściwości uspokajające dla układu nerwowego i poprawiające sen ma także potas, wapń, cynk czy miedź.

Następny Artykuł
Ashwagandha: Co to jest, jak działa i jakie właściwości ma to zioło?
Poprzedni Artykuł
Suplementy na pamięć, koncentrację i inne funkcje kognitywne

UDOSTĘPNIJ POST

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Nowości

Polecane produkty